17 Feb 2014

College | Sports Results for Week 5

0 Comment
SPORTS RESULTS WEEK FIVE 2014
CRICKET RESULT ACHIEVEMENTS
VS. ST GEORGE’S    
15/02/14
1ST S.J.C   141 RUNS
20/20 MATCH ST GEORGE’S  131 ALL OUT
on 14/2/14 at   CFX WON BY 10 RUNS
1ST ST GEORGE’S 181 RUNS
50 0VER MATCH S.J.C  180 RUNS
LOST BY 1 RUN
2ND 20/20 ST GEORGE’S 176/5
S.J.C 78/9
LOST BY 98 RUNS
U17A S.J.C 166 RUNS R. HAYTER 72 RUNS
ST GEORGE’S 166 RUNS L. BUTLER 45
MATCH TIED
U16A S.J.C 130 ALL OUT
ST GEORGE’S 132/4
LOST BY 6 WICKETS
U15A ST GEORGE’S 64 ALL   OUT T. CHIMUKA 4/6
S.J.C   67/6
WON BY 4 WICKETS
U15B ST GEORGE’S 124 ALL   OUT S. MCKINNON 4/11
S.J.C 125/2 C. MPOFU 50*
WON BY 8 WICKETS
U14A S.J.C 274 ALL OUT R. PLUNKET 62 RUNS
ST GEORGE’S 73 ALL   OUT B. HOUNSELL 61 RUNS
WON BY 201 RUNS K. HARRISON 4/4 INC   HAT TRICK
U14B S.J.C 122 ALL OUT
ST GEORGE’S 125/7
LOST BY 3 WICKETS
U14C S.J.C 136/3 A. GROTTIS 80 RUNS
ST GEORGE’S 79 ALL   OUT
WON BY 57 RUNS
PLAYED 10 WON 5. TIED 1 LOST 4
BASKETBALL VS ST GEORGE’S    
14/02/14
TEAM RESULT
U14B Lost 6 – 8
U14A Won 8 – 6
U15B Won 5 – 4
U15A Drew 23 – 23
U16B Won 21 – 8
U16A Lost 15 – 22
2ND Lost 15 – 19
1ST Lost 33 – 47
PLAYED 8. WON   3. LOST 4. DREW 1
WATERPOLO   ZWART U19/U15A TOURNAMENT
OVERALL STANDINGS
U15 U19
1. FALCON 1. HELLENIC
2. PETERHOUSE 2. ST GEORGE’S
3.C.B.C 3. ST JOHN’S COLLEGE
4. ST JOHN’S   COLLEGE 4.FALCON
5. HELLENIC 5.C.B.C
6.ST GEORGE’S 6. PETERHOUSE
WELL   DONE TO THE FOLLOWING BOYS WHO WERE SELECTED TO REPRESENT ZIMBABWE U19   WATERPOLO IN EGYPT IN MARCH THIS YEAR.
J. KLOPPERS
L. BURNETT
B. FOX
HELLENIC SWIMMING GALA 15/02/14
SCHOOL POINTS
6th PE 99
5th KUTAMA 121
4th HELLENIC 145
3rd PETERHOUSE 157
2nd ST   GEORGE’S 164
1st ST JOHN’S 195
TENNIS    
12/2/2014
vs HELLENIC
TEAM RESULT
1ST RAINED OFF
U16A RAINED OFF
U15A WON 6 – 1
U14A WON 5 – 0
TENNIS VS LOMAGUNDI
14/02/14
TEAM RESULT
2ND DREW 6 – 6
U16B WON 4 – 2
U15B WON 11 – 1
U14B WON 8 – 0
The   following boys from the College made it into the Harare tennis teams. They   will play in inter-provincials this Friday, Saturday and Sunday.
Under 15 ‘B’ TEAM:
Keanu Smith
‘C’ TEAM
Liam Hounsell
Under 19 ‘A’ team
Alosha Chikanda
‘D’ team
Mandla Seremani
CROSS COUNTRY
Arundel Invitation
1st Peterhouse
2nd St Georges
3rd Prince Edward
4th St Johns U15   C Butler  finished 4th
5th Hellenic U20   D Williams finsihed 2nd
6th Watershed U20   M Nyaberaka finished 8th
7th Lomagundi
8th Gateway
CROSS COUNTRY     
14/02/14
Lomagundi Invitation
1st Peterhouse
2nd St Georges
3rd Lomagundi
4th St Johns U15   C Butler finished 6th
5th Hellenic U15   K Hamadziripi finsihed 9th
6th Chinhoyi U17   M Hart finsihed 7th
7th Goldridge U17   A Chikanda finished 11th
8th Watershed
9th Prince Edward
10th Gateway
11th Goldridge
12th Jameson

 

Quiz results

At the Inter-Schools’ Quiz held at St. John’s High School, Emerald Hill, our Senior Team came first out of 21 schools.

This is the most ever number of teams to participate! The new-look 2014 team was led by Storm Allen.

There were some problems with the scoring for the Junior Team and we are still awaiting the results for them and for the Overall Result.

Triathalon

Sunday 16th February

Drew Williams – DNF due to illness – retired half way through cycle while still in the lead.
Half Distance
Chad Scallan – 2
Tom Hadden – 3
Jake Greenway – 6

Quarter Distance
Reece Williams – 8

 

[top]