08 Feb 2016

College | Sports Results Week 4

0 Comment

WEEK 4 – Sports Results (1st-7th February 2016)

  • WEDNESDAY 3rd February

TENNIS vs Hellenic

1st – WON: 7-5

U16A – WON: 10-2

U15A – WON: 10-2

U14A – DREW: 6-6

 

BASKETBALL vs St. John’s High

1st – WON: 55-37

U17A – WON: 31-20

U16A – WON: 21-10

U16B – WON: 19-8

U15A – LOST: 12-18

U15B – WON: 23-20

U14A – LOST: 12-34

U14B – WON: 4-1

PLAYED 8, WON 6, LOST 2

 

  • FRIDAY 5th February

 

BASKETBALL vs Lomagundi

1st – WON: 96-31

3rd vs Lomagundi 2nd – WON: 44-4

U16A – WON: 38-7

U15A – WON: 29-8

U14A – WON: 25-5

PLAYED 5, WON 5

 

BASKETBALL vs Maranatha ‘A’s

2nd – WON: 62-5

U16B – LOST: 8-2

U15B – LOST: 6-28

U14B – LOST: 2-8

PLAYED 4, WON 3, LOST 1

 

CROSS COUNTRY @ Lomagundi

 

1st – Prince Edward (77)

2nd – Peterhouse (254)

3rd – St. George’s (461)

4tth – Lomagundi (489)

5th – St. John’s College (490)

6th – Hellenic (617)

7th – Gateway (721)

8th – Goldridge (851)

 

  • SATURDAY (6th February)

 

CRICKET vs Churchill

1st – SJC 220/6 (Schadendorf 75), CHU 98. SJC WON by 122 runs

U16A – SJC 227 (Marufu 57), CHU 166. SJC WON by 61 runs

U15A – SJC 282/4 (Mason 116*, Schadendrof 99), CHU 99. SJC WON by 183 runs

U14A – CHU , SJC (Verma 5/11). SJC WON by 5 wickets

PLAYED

 

RUGBY vs Kyle (Warm Up @ National Sports Stadium)

1st – LOST: 10-14

 

BASKETBALL vs Churchill

1st – LOST: 46-58

2nd – LOST: 36-37

U16A – LOST: 6-44

U16B – LOST: 20-38

U15B – LOST: 2-48

U14A – LOST: 0-26

U14B – LOST: 4-14

PLAYED 7, LOST 7

 

SWIMMING Gala @ Hellenic

1st – St. George’s (183)

2nd – Peterhouse (178)

3rd – St. John’s College (171)

4th –Hellenic (163)

5th – Kutama (93)

6th – Gateway (71)

 

WATERPOLO

(5th & 6th February)

U17A (COLLINS CUP):

1st – Falcon

2nd – St. John’s College

3rd – St. George’s

4th – Hellenic

5th – CBC

6th – Peterhouse

7th – Prince Edward

 

Vs CBC – WON: 5-2

Vs Peterhouse – WON: 12-2

Vs Prince Edward – WON: 17-0

Vs St. George’s – WON (SEMI FINAL)

Vs Falcon – LOST (FINAL)

 

1st (ZWART INVITATIONAL):

1st – St. John’s College

2nd – Falcon

3rd – St. George’s

4th – Hellenic

5th – CBC

6th – Peterhouse

 

Vs Hellenic – WON: 13-1

Vs Peterhouse – WON: 15-0

Vs St. George’s – WON: 10-0 (SEMI FINAL)

Vs Falcon – WON: 8-1 (FINAL)

 

Tim Smith was voted player of the tournament

 

 

[top]